-->

Kevin J Anderson - Sports Resource

Where High School Sports is the Star

 
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size



Home Out & Abouts: Badminton Badminton Out & About: STATE: Individual Championships @ Eden Prairie: Brackets 5.17.2012

Badminton Out & About: STATE: Individual Championships @ Eden Prairie: Brackets 5.17.2012

E-mail Print PDF

STATE INDIVIDUAL TOURNAMENT @ Eden Prairie, Thursday 5.17.2012

this is the second part of the individual tournament held at Eden Prairie. The first part was photos; this is the bracket results; stories to follow.

SINGLES
PIG TAIL GAMES


Gretta Strand, Minneapolis South beat Wendy Kinsman, Minneapolis North 21-17, 21-5
Sweetsel Ravelo, St. Paul Humboldt won on forfeit over Anna Harnincar, Minneapolis Washburn
Eva Rios, Minneapolis Southwest beat Mainou Pha, Minneapolis Edison 24-22, 21-9, 21-17
Pa Zao Yang, Hmong Academy beat Monica Rojas, Minneapolis Roosevelt 21-19, 21-13
32 ROUND
#1 Gao Lee, St. Paul Highland Park beat Gretta Strand, Minneapolis South 21-5, 21-17
Si Poo, St. Paul Central beat Sophie Breen, Minneapolis Southwest 21-11, 21-18
Julia Karpas, Eden Prairie beat Mai Ko Yang, Minneapolis Edison 21-5, 21-8
#8 Der Vang, St. Paul Como Park beat Deeh Chah, St. Paul Washington 21-11, 21-8
#4 Yutshua Lee, St. Paul Harding beat Sweetsel Ravelo, St. Paul Humboldt  21-14, 21-9
Nathalie Manker, Edina beat Xia Xiong, Henry 21-18, 21-17
Amy Vang, St. Paul Johnson beat Mai Houa Yang, Hmong Academy 21-10, 21-9
#5 Rachel Raden, Burnsville beat Yee Khang, Roosevelt 21-2, 21-8
#2 Kalia Her, St.  Paul Johnson beat  Eva Rios, Minneapolis Southwest 21-9, 21-9
Camille Benson, Burnsville beat Michele Yang, Minneapolis Henry 21-8, 21-10
Pazoua Moua, St. Paul Highland Park beat Kao Mao Mee Yang, Minneapolis Washburn 21-18, 21-5
#7 Celine Henke, Edina beat Juli Thomas, Eden Prairie 20-22, 21-11, 21-4
#3 Law Law, St. Paul Central beat Pa Zao Yang, Hmong Academy 21-8, 21-8
Udele Xiong, St. Paul Harding beat Mai Kou Khang, Minneapolis North 21-9, 21-10
Catherine Yang, St. Paul Humboldt beat Alejandra Narvaez, St. Paul Washington 21-10, 24-22
#6 Natalie Lang, Minneapolis South beat Gao Youa Vue, St. Paul Como Park 22-20, 21-18
SWEET 16
#1 Gao Lee, St. Paul Highland Park beat Si Poo, St. Paul Central 21-15, 21-18
#8 Der Vang, St. Paul Como Park beat Julia Karpas, Eden Prairie 21-16, 21-15
#4 Yutshua Lee, St. Paul Harding beat Nathalie Manker, Edina 21-17, 21-11
#5 Rachel Raden, Burnsville beat Amy Vang, St. Paul Johnson 21-15, 21-18
Camille Benson, Burnsville beat #2 Kalia Her, St.  Paul Johnson 21-19, 21-10, 21-9
Pazoua Moua, St. Paul Highland Park beat #7 Celine Henke, Edina 21-19, 19-21, 21-13
#3 Law Law, St. Paul Central beat Udele Xiong, St. Paul Harding 21-18, 21-12
Catherine Yang, St. Paul Humboldt beat #6 Natalie Lang, Minneapolis South 21-10, 21-17
QUARTERFINALS
#1 Gao Lee, St. Paul Highland Park beat #8 Der Vang, St. Paul Como Park 19-21, 21-15, 21-12
#5 Rachel Raden, Burnsville beat #4 Yutshua Lee, St. Paul Harding 21-17, 21-15
Camille Benson, Burnsville beat Pazoua Moua, St. Paul Highland Park 21-8, 22-24, 21-19
#3 Law Law, St. Paul Central beat  Yang, St. Paul Humboldt 21-18, 23-21
SEMIFINALS
#1 Gao Lee, St. Paul Highland Park beat #5 Rachel Raden, Burnsville 21-19, 21-19
#3 Law Law, St. Paul Central beat Camille Benson, Burnsville 21-12, 21-23, 21-18
THIRD: Camille Benson, Burnsville beat Rachel Raden, Burnsville 21-10, 7-21, 21-14
FIRST: #1 Gao Lee, St. Paul Highland Park beat #3 Law Law, St. Paul Central 16-21, 21-9, 21-13

DOUBLES
PIG TAIL

Natalie Ostrow/Somaly Riebe, Minneapolis Southwest beat Somsanith Thao/Katie Kaelin, Minneapolis Roosevelt 17-21, 21-10, 21-18
Fatima Garcia/Deborah Garcia, St. Paul Humboldt beat Celyna Cizl/Jacarri Roberson, Minneapolis Washburn 15-21, 21-13, 21-11
Souksavath Nantharath/May Pa Yang, Minneapolis North beat Alee Thao/Ia Ong Lee, Hmong Academy 21-13, 21-18
Abby Fields/Carter Denson, Minneapolis South beat Moua/S Vang, Minneapolis Edison 
32 ROUND
#1 May Yang/Kaziah Josiah, St. Paul Johnson beat Natalie Ostrow/Somaly Riebe, Minneapolis Southwest 21-2, 21-6
Mishell Quiridumbay/Kelsey Dominguez, Minneapolis Edison beat Paying Lo/Linda Kue, Hmong Academy 21-11, 21-10
Emily Johnson/Chloe Mitchell, Edina beat Amy Xiong/Angela Taylor, Henry 21-9, 21-19
#8 Ellen Vue/Stephanie Vue, St. Paul Como Park beat Sarah Codner/Samantha McQuire, Burnsville 21-14, 21-17
#4 Ia Xiong/Ong Xiong, St. Paul Central beat Fatima Garcia/Deborah Garcia, St. Paul Humboldt 21-7, 21-8
Panou Xiong/Yer Lor, St. Paul Harding beat Courtney LeBrun/Marissa Erickson, Minneapolis South 21-11, 21-14
Pa Jai Vang/Mai Yer Chang, St. Paul Highland Park beat Maicy Lee/Sandi Lee, Minneapolis North 21-11, 21-8
#5 Kirsten Peterson/Jamie Peterson, Eden Prairie beat Mai Sue Vang/Pa Sia Thao, St. Paul Washington 21-7, 19-21, 21-13
#2 Kaab Vaaj/Ze Yang, St. Paul Harding beat Souksavath Nantharath/May Pa Yang, Minneapolis North 21-6, 21-4
Brenda Vang/Chris Naw, St. Paul Como Park beat Esme McGlasson/Hayden Brandt, Minneapolis Southwest 21-12, 21-9
Leesa Hulstrand/Jena Meter, Eden Prairie beat Mai Lee/Pakou Yang, Minneapolis Roosevelt 21-9, 21-8
#7 Britta Riggs/Katherine Connely, Burnsville beat Berit Johnson/Alma Neuhaus, Minneapolis Washburn 21-6, 21-13
#3 Song Fang/Crystal Martinez, St. Paul Johnson beat Abby Fields/Carter Denson, Minneapolis South 21-11, 21-9
Ar Thao/Shee Xiong, St. Paul Washington beat Va Lor/Julie Lee, St. Paul Highland Park 21-13, 10-21, 21-15
Tracy Xiong/Christine Moua, St. Paul Central beat Leh Leh Win/Cindy Firman, St. Paul Humboldt 16-21, 21-12, 21-10
#6 Eliza Thompson/Jane Bro, Edina beat Boua Vang/Samantha Yang, Minneapolis Henry 21-14, 16-21, 21-13
SWEET 16
#1 May Yang/Kaziah Josiah, St. Paul Johnson beat Mishell Quiridumbay/Kelsey Dominguez, Minneapolis Edison 21-7, 21-6
#8 Ellen Vue/Stephanie Vue, St. Paul Como Park beat Emily Johnson/Chloe Mitchell, Edina 21-16, 18-21, 21-16
Panou Xiong/Yer Lor, St. Paul Harding beat #4 Ia Xiong/Ong Xiong, St. Paul Central 20-22, 22-20, 21-17
#5 Kirsten Peterson/Jamie Peterson, Eden Prairie beat Pa Jai Vang/Mai Yer Chang, St. Paul Highland Park 19-21, 21-18, 21-13
#2 Kaab Vaaj/Ze Yang, St. Paul Harding beat Brenda Vang/Chris Naw, St. Paul Como Park 21-15, 21-15
Leesa Hulstrand/Jena Meter, Eden Prairie beat #7 Britta Riggs/Katherine Connely, Burnsville 21-17, 22-20
#3 Song Fang/Crystal Martinez, St. Paul Johnson beat Ar Thao/Shee Xiong, St. Paul Washington 21-18, 21-16
#6 Eliza Thompson/Jane Bro, Edina beat Tracy Xiong/Christine Moua, St. Paul Central 13-21, 21-18, 21-19
QUARTERFINALS
#1 May Yang/Kaziah Josiah, St. Paul Johnson beat #8 Ellen Vue/Stephanie Vue, St. Paul Como Park 21-11, 21-19
#5 Kirsten Peterson/Jamie Peterson, Eden Prairie beat Panou Xiong/Yer Lor, St. Paul Harding 23-21, 29-30, 21-12
#2 Kaab Vaaj/Ze Yang, St. Paul Harding beat Leesa Hulstrand/Jena Meter, Eden Prairie 21-13, 21-15
#3 Song Fang/Crystal Martinez, St. Paul Johnson beat #6 Eliza Thompson/Jane Bro, Edina 21-14, 19-21, 21-14
SEMIFINALS
#1 May Yang/Kaziah Josiah, St. Paul Johnson beat #5 Kirsten Peterson/Jamie Peterson, Eden Prairie 21-17, 21-14
#3 Song Fang/Crystal Martinez, St. Paul Johnson beat #2 Kaab Vaaj/Ze Yang, St. Paul Harding 22-20, 19-21, 22-20
THIRD: #5 Kirsten Peterson/Jamie Peterson, Eden Prairie beat #2 Kaab Vaaj/Ze Yang, St. Paul Harding 21-17, 21-19
FIRST: #1 May Yang/Kaziah Josiah, St. Paul Johnson beat #3 Song Fang/Crystal Martinez, St. Paul Johnson 21-3, 21-19

Last Updated ( Thursday, 17 May 2012 20:07 )  

MobileUpdates

    KJASR Site Navigation

    Girls Basketball
    PREMIUM
    volleyball
    Badminton
    Softball
    Links
    Main Menu
    User Menu

    Register



    Become a Girls Basketball Premium Member and get access to Out & Abouts, The Week That Was reports, rankings, and Information not found anywhere else.

    Suggestion Box